استاندارد جهانی IP به زبان ساده

1396/10/21

استاندارد جهانی IP به زبان ساده

حتما شما هم بارها و بارها با عباراتی از قبیل استاندارد  IP66 ، IP57 ،IP44 یا IP67  و ...  روبرو شده اید؛ اما عبارت IP چیست و چه معنا و مفهومی دارد؟

استاندارد (Ingress Protection) IP یک استاندارد بین المللی برای تعیین مقاومت تجهیزات الکتریکی در مقابل نفوذ ذرات خارجی و آب می باشد که بیانگر میزان محافظتی است که پوشش یک دستگاه الکتریکی در مقابل  مواد جامد (مانند گرد و خاک و غبار) و مایعات (مانند آب و مواد نفتی و ... ) ارائه می دهد.

بد نیست بدانید استاندارهای مقاومت در برابر آب و گرد و غبار در گذشته بیشتر برای وسایل و گجت‌ هایی به کار می‌ رفت که مخصوص مسافران حرفه‌ ای کوه و جنگل و شرایط آب و هوایی سخت طراحی شده بودند اما اکنون بیشتر در مورد این استانداردها می‌ شنویم بدلیل اینکه اکثر دوربین های مداربسته و نظارتی و اسمارت فون های پرچمدار امروزی ضد آب و گرد و غبار می باشند.


 

 

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و پس از تولید دوربین های مداربسته مختلف یکی از مهم ترین خصوصیات آن ها، مقاومت دستگاه در شرایط محیطی می باشد و قطعا دستگاهی که مقاومت کمی دارد در هر شرایطی قابل استفاده نیست؛ در این میان ممکن است برای بسیاری از شما هم اتفاق افتاده باشد که شنیده باشید این دستگاه ضد آب می باشد و یا ضد ضربه عرضه شده است و اگر به مشخصات محصولات الکترونیک توجه کنید، درجه حفاظتی یاممکن است بارها هنگام خواندن مشخصات فنی محصولات الکتریکی، دیجیتالی و دوربین ها با استاندارد IP که در کنار خود دو عدد به همراه دارد ، مواجه شده باشید و مفهوم آن را ندانید. در این مقاله درباره این استاندارد توضیح خواهیم داد.
استاندارد بین‌المللی IP  برای تعیین درجه مقاومت دوربین های مداربسته در برابر نفوذ گرد و غبار و فشار آب استفاده می‌شود. درجه‌بندی IP از دو عدد تشکیل شده است که هر رقم بیانگر یک ویژگی خاص از سطح حفاظتی است. رقم اول درجه حفاظتی دستگاه را در برابر عوامل خارجی نظیر گرد و غبار مشخص می‌کند و رقم دوم میزان عایق بودن دستگاه را در برابر مایعات نشان می‌دهد. IP آن را خواهید دید.

 

 

* رقم اول در این استاندارد (عدد سمت چپ) عددی بین 1 تا 6 است و نشان می‌دهد که دستگاه مدنظر در برابر اشیای خارجی تا چه میزان مقاوم است. این مورد می‌تواند فشار و نفوذ دست ، فشار و نفوذ پیچ گوشتی یا نفوذ گرد و خاک به دستگاه باشد. طبیعتاً عدد 1 کمترین مقاومت و عدد 6 بیشترین مقاومت را نشان می‌دهند.

* رقم دوم در این استاندارد  (عدد سمت راست) که عددی بین 1 تا 8 است و میزان ضد آب بودن دستگاه را نشان می‌دهد.

IP66 :  مخصوص تجهیزاتی است که در برابر نفوذ گرد و غبار و فشارهای آب عایق هستند.
IP67 :  نشان می‌دهد که دوربین به مدت 30 دقیقه در عمق 1.5 متری آب دوام می‌آورد.
IP68 :  این مفهوم را می‌رساند که دستگاه کاملاً ضدآب است و قابلیت استفاده در زیر آب را دارد.

 

 

 

از این رو و با توجه به تعاریف متفاوت و متنوعی که در استاندارد  IP وجود دارد ، تصمیم گرفتیم جهت روشن شدن مساله و راهنمایی کاربران این طیف محصولات ، خوانندگان محترم را با مشخصه های IP  آشنا سازیم.

فروشگاه آنلاین آسیاتکنولوژی


گفتنی است سیستم درجه بندی IP از یک عدد دو رقمی تشکیل شده است و هر یک از این ارقام نشان دهنده میزان مقاومت دستگاه در مقابل یک عامل است؛ در واقع عدد اول سطح مقاومت در برابر گرد و غبار و عدد دوم سطح مقاومت در برابر آب و رطوبت را مشخص می‌کند که عدد مقاومت در برابر گرد و غبار از 0 تا 6 و عدد مقاومت در برابر آب از 0 تا 9 متغیر است.

 

- جدول شرح در جه حفاظتی اعداد اول (سمت چپ)

 

رقم اول کدIP

درجه حفاظت

توضیحات

0

بدون حفاظت

بدون هیچ گونه حفاظت خاص

1

حفاظت شده در برابر ورود اجسام جامد با قطر بزرگ تر از 50 میلی متر

حفاظت در مقابل دسترسی غیر مجاز سطوح بزرگ بدن

2

حفاظت شده در برابر ورود اجسام جامد با قطر بزرگ تر از 12 میلی متر

حفاظت در مقابل انگشت یا اجسام با قطر متوسط

3

حفاظت شده در برابر ورود اجسام جامد با قطر بزرگ تر از 2.5 میلی متر

حفاظت در مقابل ابزار و اجسام با قطر کم

4

حفاظت شده در برابر ورود اجسام جامد با قطر بزرگ تر از 1 میلی متر

حفاظت در مقابل سیم یا نوار

5

حفاظت شده در برابر ورود گرد و غبار

از ورود کامل گرد و غبار جلوگیری نمی شود اما به راحتی وارد بدنه نمی شوند

6

حفاظت شده در برابر ورود ریز گرد

هیچ گرد و غباری به بدنه وارد نمی شود

 

- جدول شرح در جه حفاظتی اعداد دوم (سمت راست)
 

رقم دوم کد IP

درجه حفاظت

توضیحات

0

بدون حفاظت

بدون هیچ گونه حفاظت خاص

1

عایق در برابر چکه های عمودی آب

مدت آزمایش: 10 دقیقه
از نفوذ قطراتی که به صورت عمودی بر روی بدنه می ریزند، جلوگیری می کند

2

عایق در برابر چکه های آب با حداکثر زاویه 15 درجه

مدت آزمایش: 10 دقیقه
در صورتی که قطرات آب با زاویه 15 درجه نسبت به خط عمود از هر جهت بر روی بدنه ریخته شود تاثیر مضری بر دستگاه ندارد

3

عایق در برابر پاشیده شدن آب با حداکثر زاویه 60 درجه

مدت آزمایش: 5 دقیقه
 در صورتی که آب با زاویه 15 درجه نسبت به خط عمود از هر جهت بر روی بدنه پاشیده شود تاثیر مضری بر دستگاه ندارد

4

عایق در برابر بارش آب از هر جهت و هر زاویه

مدت‌ زمان: 5 دقیقه
اگر از هر جهتی روی بدنه آب پاشیده شود نباید تاثیر مضری بر دستگاه داشته باشد

5

عایق در برابر پاشیده شدن آب با فشار از هر جهت

مدت آزمایش: دست کم 3 دقیقه
در صورتی که آب با فشار از هر جهت بر بدنه ریخته شود نباید تاثیر مضری بر دستگاه داشته باشد

6

عایق در برابر پاشیده شدن آب با فشار زیاد از هر جهت

مدت آزمایش: دست کم 3 دقیقه
در صورتی که آب با فشار خیلی زیاد از هر جهت بر بدنه دیخته شود نباید تاثیر مضری بر دستگاه داشته باشد

7

عایق در برابر قوطه ور شدن موقت دستگاه در آب

زمان آزمایش: 30 دقیقه
دستگاه می تواند بدون تاثیر مضر برای مدت محدودی در آب غوطه ور باشد

8

عایق در برابر استفاده دائمی در آب

مدت آزمایش: غوطه‌وری مداوم در آب
 از دستگاه می توان به صورت دائمی در زیر آب استفاده کرد بدون اینکه هیچ تاثیر مخربی بر عملکرد آن داشته باشد

 

در پایان به این نکته می بایست اشاره کرد که در دوربین مداربسته این استاندارد فقط در برند های معتبر مانند دوربین مداربسته هایک ویژن، دوربین مداربسته الدر، دوربین مداربسته کاملینک، دوربین مداربسته داهوا و ... به درستی رعایت میگردد و در اجناس بدون نام و متفرقه به صورت غیر واقعی بیان میشود  و متاسفانه از کمبود اطلاعات مشتریان سوء اسفاده میشود. لذا در پایان پیشنهاد میکنیم در تهیه سیستم های مداربسته و حفاظتی فقط از فروشگاه های معتبر و مجوزدار خرید نمایید و حدالامکان اجناس خود را از بین برند های معتبر انتخاب کنید.

 

دزدگیر اماکن چیست؟

1396/10/24

دزدگیر اماکن چیست؟

دزدگیر یا سیستم اعلام سرقت وسیله‌ای است که به هنگام گذر از یک حریم خصوصی با اعلام صدا، تماس و یا پیام کوتاه به مخاطبین، این عمل غیرقانونی را اعلان می‌کند.

1- پنل مرکزی دزدگیر

پنل های مرکزی دزدگیر اماکن به دو دسته تقسیم می شوند. دزدگیر با تلفن کننده سیم کارتی و دزدگیر با تلفن کننده خط ثابت تقسیم می شوند. پنل های خط ثابت قابلیت تماس با موبایل و تلفن مخاطبین را دارا می باشند ولی پنل های سیم کارتی علاوه بر تماس با مخاطبین، قابلیت ارسال پیام کوتاه به گوشی موبایل را داشته و اکثر آنها دارای اپلیکیشن موبایل نیز می باشند که کار با آنها را بسیار آسان کرده است. با توجه به شرکت های سازنده دزدگیر، طراحی پنل های مرکزی با هم تفاوت دارند. در برخی شرکت ها، تلفن کننده در همان پنل مرکزی تعبیه شده ولی در برخی دیگر، تلفن کننده دستگاهی جدا از پنل محسوب شده و در کنار آن نصب می شود.

اگر از نظر امنیتی از ما بپرسید کدام پنل دارای امنیت و حفاظت بالاتری است بی شک جواب ما دزدگیرهایی با تلفن کننده سیم کارتی خواهد بود. زیرا سارقین با قطع خط تلفن، از امکان تماس با مخاطب جلوگیری میکند ولی در دزدگیرهای سیم کارتی، دیگر امکان قطع رابطه بین پنل مرکزی و مخاطبین نیست.

2- سنسور حرکت، چشمی یا دتکتورها

چشمی های دزدگیر، حس گرهای تشخیص دهنده حرکت هستند. سنسور چشمی بر اساس امواج مادون قرمز فعالیت می کند. در درون سنسور چشمی المانی به نام PIR وجود دارد که در صورت تشخیص هرگونه تغییرات حرکتی در محیط تحریک می شود. این سنسور بر اساس ارسال و دریافت مداوم امواج مادون قرمز تصویری از محیط را در خود حفظ می کند. در صورتی که حرکتی در محیط اطراف سنسور اتفاق بیوفتد سطح امواج برگشتی از محیط تغییر خواهد کرد و از این طریق سنسور می تواند تغییرات را شناسایی کند. معمولا سنسورها و چشمی ها را در محل هایی مانند ورودی درب اماکن، روبه پنجره ها و سایر محل هایی که امکان ورود غیر قانونی در زمان تعطیلی فروشگاه، سازمان و ... و جود دارد، نصب میکنند تا بلافاصله بعد از تشخیص حرکت در هرکدام از محل های یاد شده، سیستم اعلام سرقت را فعال کنند. سنسورها با توجه به مدل های مختلفی که دارند، هر کدام دارای یک محدوده و زاویه دید هستند. اما بطور کلی چشمی ها دارای محدوده دید 8 تا 10 متر و زاویه دید بین 100 تا 120 درجه هستند. و هر چقدر فرد یا جسم متحرک به چشمی نزندیکتر باشد، میزان حساسیت چشمی نیز بالاتر است.

 

از دیگر تجهیزات یک سیستم اعلام سرقت یا دزدگیر، میتوان به باتری بک آپ و آژیر نیز اشاره کرد. باتری بک آپ، یک باتری اسیدی 12 ولتی است که در پنل مرکزی (جعبه دزدگیر) قرار داده میشود و در صورت قطع برق یا خرابکاری احتمالی در سیمهای برق ورودی، سیستم را معمولاً تا ۴۸ ساعت تغذیه می کند. آژیر نیز وظیفه اعلان خطر با صدای بلند را بر عهده دارد. آژیر ها دارای انواع مختلفی هستند و بسته به اماکن مختلف، از نوع خاصی از آژیر استفاده می شود.

 

* استاندارد جهانی IP به زبان ساده

* آموزش نصب و راه اندازی دوربین بی سیم تحت شبکه 360 درجه - مدل V380

* تکنولوژی دارک فایتر / Dark Fighter هایک ویژن

 

هایک ویژن از پایگاه ارتش آمریکا به دلیل شنود در کنگره، حذف شد!

1396/10/25

هایک ویژن از پایگاه ارتش آمریکا به دلیل شنود در کنگره، حذف شد!

دسامبر سال ۲۰۱۶ ، در خبرها خواندیم که حدود ۱۴۰۰ محصول هایک ویرن به ارتش آمریکا، آژانس فدرال آمریکا، دولت ایالات متحده و ... فروخته شد.‌ این محصولات برچسب ساخت آمریکا داشتند.
اما ظاهرا طی یک سال اخیر آمریکایی ها متوجه شواهد بسیاری مبنی بر نظارت چینی ها از طریق دوربین هایشان، بر بخش های نظامی و سیاسی شان مثل سفارت آمریکا شدند و هایک ویژن را از سیستم های نظارتی خود برچیدند.

آمریکا به ۲ دلیل، سیستم های دوربین مداربسته هایک ویژن را از پایگاه های ارتش خود حذف کرد:

۱. دولت چین برروی سیستم های نظارتی هایک ویژن در کل دنیا نظارت دارد. پیش ازین چینی ها اعلام کرده بودند که شرکت هایک ویژن غربی مستقل از شرکت چینی است، اما اخیرا مدیرعامل هایک ویژن اعلام کرده است که هایکویژن در سراسر دنیا تحت کنترل و متعلق به چین است.
۲. سیستم های دوربین مداربسته هایک ویژن مشکلات امنیت سایبری دارد. مهمترین آن مشکل backdoor است که امکان هک و شنود سیستم ها را به راحتی میسر میسازد. اخیرا هم اخبار متعددی در رابطه با این مشکل منتشر شده بود.

 

هایک ویژن تاکنون در پاسخ به خبر شنود کنگره آمریکا، جوابی منتشر نکرده است اما مدعی شده است که ضعف امنیت سایبری محصولاتش ادعایی بی پایه و اساس است. در حالیکه DHS دپارتمان امنیت ملی آمریکا گزارش داده است که محصولات این برند بزرگ چینی اساسا مشکل backdoor دارند و تنها راه بازگشت هایک ویژن به پروژه های دولتی و نظامی آمریکا، تولید و نظارت بر پروسه تولید در خاک ایالات متحده است تا نسبت به عدم نفوذ منابع منتسب به دولت چین اطمینان حاصل گردد.

 

* دزدگیر اماکن چیست؟

* استاندارد جهانی IP به زبان ساده

* آموزش نصب و راه اندازی دوربین بی سیم تحت شبکه 360 درجه - مدل V380

* تکنولوژی دارک فایتر / Dark Fighter هایک ویژن

 

نظرات کاربران
ارسال نظر

اولین نفری که مطلع می شود، باشید!

  • دوربین مداربسته، دزدگیر
آسیا تکنولوژی