کیفیت دوربین های مداربسته هایک ویژن و عوامل موثر بر آن

1397/02/31

کیفیت دوربین های مداربسته هایک ویژن و عوامل موثر بر آن

هنگامی که از کیفیت دوربین های مداربسته صحبت می کنیم در واقع منظورمان رزولوشن دوربین می باشد. کیفیت در محصولات دوربین مداربسته هایک ویژن از اهمیت ویژه ای برخوردار است به گونه ای که همواره سعی دارد با استفاده از تکنولوژی روز و ایده های متعدد، میزان رزولوشن را بهبود بدهد. سری محصولات تحت شبکه و توربو اچ دی دوربین مداربسته هایک ویژن، از یک مگا پیکسل تا دوازده مگا پیکسل را پوشش می دهند. این مهم دست مشتریان در انتخاب دوربین مداربسته مناسب بر حسب نیازمندیهایشان را باز می گذارد. در این مقاله بر آنیم تا المانهای تعیین کننده کیفیت دوربین مداربسته هایک ویژن و میزان تاثیر هر کدام بر قیمت دوربین ها را بررسی کنیم.

 

 

1- رزولوشن دوربین 

نخستین و مهمترین عامل در تعیین کیفیت دوربین مداربسته رزولوشن می باشد. در واقع زمانی که از رزولوشن یک دوربین صحبت می کنیم منظورمان اندازه تصویر دوربین مداربسته بر اساس پیکسل می باشد. بدیهی است که هر چه این میزان بیشتر باشد رزولوشن دوربین بیشتر و قیمت آن، بیشتر است. کمترین رزولوشن مشهور دوربین مداربسته در محصولات هایک ویژن، یک مگا پیکسل معادل 720*1280 پیکسل می باشد این رزولوشن به اسم 720P  یا  HD، در صنعت دوربین مداربسته معروف است. رزولوشن دو مگا پیکسل معادل 1080*1920 پیکسل می باشد این رزولوشن به اسم 1080P و  Full HD، معروف است. رزولوشن های بالاتر شامل 3، 4، 5، 6، 8 و 12 مگا پیکسل هستند.

 

معمولا جهت پوشش فضای بیشتر نیاز به دوربین با رزولوشن بالاتر داریم و این موضوع باعث می شود تا قیمت دوربین انتخابی بیشتر شود. در طراحی سامانه دوربین مداربسته، با توجه به منطقه هدفی که می بایست توسط دوربین مداربسته هایک ویژن پوشش داده شود از رزولوشن های بهینه استفاده می شود و این موضوع می تواند باعث صرفه جویی در هزینه تمام شده یک پروژه دوربین مداربسته شود. کارشناسان واحد طراحی، مهندسی و امور پروژه های هایک ویژن پس از بازدید از پروژه و دریافت نیازمندی مشتریان بهینه ترین پیشنهاد ممکن را جهت برطرف کردن نیاز مشتریان ارائه می کنند.

 

 

2- ال ای دی دید در شب

زمانی که از کیفیت دوربین مداربسته صحبت می کنیم منظورمان کیفیت در روز و شب می باشد. زمانی که روشنایی روز از بین می رود، کیفیت دوربینهای فاقد ال ای دی دید در شب بشدت افت می کند و این موضوع نارضایتی مشتریان از سامانه دوربین مداربسته را به دنبال دارد. لذا استفاده از دوربین های مداربسته مجهز به ال ای دی های دید در شب مناسب جهت فراهم کردن نور مناسب تصویر برداری دوربین های مداربسته از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دوربین مداربسته هایک ویژن، جهت تصویر برداری از نواحی مختلف نیاز به نور مناسب دارد. این نور در طول روز توسط نور مرئی ( قابل رویت توسط چشم انسان) و در شب توسط نور نامرئی ( مادون قرمز) از طریق ال ای دی های دید منعکس می شود. این ال ای دی ها به نوبه خودشان به دو نوع معمولی و هوشمند تقسیم می شوند. به لحاظ قیمتی دوربین های دارای ال ای دی های هوشمند نسبت به ال ای دی های معمولی گران تر هستند و دوربین های معمولی فاقد ال ای دی دید در شب، از دوربین های دارای ال ای دی دید در شب هایک ویژن ارزان تر هستند. البته ذکر این نکته که برد ال ای دی های دید در شب این دوربین ها با همدیگر متفاوت هستند و معمولا این برد از ۱۰ متر تا ۵۰۰ متر برای دوربین های مدار بسته هایک ویژن، متغیر است.

در واقع دارا بودن ال ای دی دید در شب با قیمت دوربین مدار بسته هایک ویژن نسبت مستقیم دارد.

 

3- تکنولوژی های اصلاح تصویر و نورهای مزاحم

استفاده از تکنولوژی های حذف کننده و جبران ساز جهت بهبود کیفیت و شفافیت تصویر دوربین مداربسته هایک ویژن از قبیل WDR، HLC، BLC، DNR و…. با حذف نویز و یا نورهای اضافه و همچنین اضافه کردن برخی طیف های گاما سبب بهبود کیفیت دوربین می شود. بدیهی است که دوربین های دارای این تکنولوژی ها نسبت به دوربین های معمولی از قیمت بالاتری برخوردار هستند و این مهم می بایست در طراحی سامانه دوربین مداربسته مناسب در حوزه های مختلف مد نظر قرار بگیرد.

 

4- فیلتر حذف نور مادون قرمز - ICR (IR Cut Filter)

همانطور که گفته شد در حالت عادی از هر شی جلوی دوربین دو نوع نور از دریچه لنز بر روی سنسور تصویر برداری منعکس می شود، نور مرئی و نور نامرئی ( مادون قرمز). در طول روز، هم نور مرئی و هم نور نامرئی از شی به دوربین منعکس می شود، با توجه به این مهم که فاز تصویر ناشی از نور مرئی و همچنین تصویر حاصل از نور نامرئی با همدیگر فرق دارند لذا تصویر در طول روز دچار بی کیفیتی و نویزهای متعددی می باشد، جهت حذف این نویزها و برطرف کردن این نقطه ضعف فیلتر حذف نور مادون قرمز در دوربین شروع به فعالیت می کند. این فیلتر با حذف نور مادون قرمز ( مادون قرمز) در طول روز باعث می شود تا دوربین مداربسته هایک ویژن تصاویر با کیفیت مناسب را از منظره برداشت نماید. این فیلتر به دو نوع فیلتر مکانیکی و فیلتر الکترونیکی حذف نور مادون قرمز تقسیم می شود. قابلیت اتکا به دوربین هایی که فیلتر حذف نور مادون قرمز مکانیکی (ICR)، بیشتر از دوربین هایی است که دارای فیلتر الکترونیکی حذف نور مادون قرمز هستند می باشد. 

در پایان روز با توجه به کاهش میزان نور مرئی و نزدیک شدن به ساعات شب میزان نور مرئی محیط کاهش پیدا می کند، دوربین هایک ویژن برای تصویر برداری بهتر نیاز به نور نامرئی یا مادون قرمز را دارد در این لحظه با کنار رفتن فیلتر حذف نور مادون قرمز، دوربین از نور نامرئی منعکس شده از اجسام، جهت تصویر برداری استفاده می کند و به همین دلیل تصاویر دوربین در طول شب بصورت سیاه و سفید می باشد.

به لحاظ قیمتی دوربین های دارای فیلتر مکانیکی حذف نور مادون قرمز دارای قیمت بیشتری نسبت به دوربین های دارای فیلتر حذف نور مادون قرمز بصورت الکتریکی هستند. و پایینترین قیمتها هم مربوط به دوربین هایی می باشد که دارای فیلتر حذف نور مادون قرمز نیستند.

 

5- کیفیت چیپ ست های دوربین مداربسته

یکی از مهمترین بخش های تأثیر گذار روی کیفیت تصویر دوربین مداربسته هایک ویژن، چیپ ست ( سنسور) تصویر برداری آن است. چیپ ست دوربین مداربسته در واقع مهمترین وسیله تصویر برداری آن می باشد این قطعه که در پشت دریچه لنز دوربین قرار می گیرد و از تعداد بسیار زیادی سلول نوری تشکیل شده است، که نور را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. این قسمت هر روز در حال توسعه و پیشرفت می باشد استفاده از چیپ ست های هوشمند و پیشرفته جهت تصویر برداری مناسب هایک ویژن به کیفیت تصویر برداری دوربین کمک می کند.

دوربین های دارای چیپ ست پیشرفته و به روز دارای قیمت های بالاتری نسبت به چیپ ست های متوسط می باشند.

 

6- پردازشگر تصویر دوربین مدار بسته (DSP- Digital Signal Processor)

تصاویر تبدیل و ارسال شده از چیپ ست تصویر برداری دوربین مداربسته توسط پردازشگر دیجیتال تصویر پردازش می شود. اهمیت این قطعه از آن جهت مد نظر است که علاوه بر کیفیت و نوع عملکرد این قطعه، مطابقت آن با سنسور تصویر برداری هم از درجه اهمیت بالایی برخوردار است چرا که این هماهنگی باعث ارائه تصاویر با کیفیت تر دوربین های مداربسته هایک ویژن می شود. استفاده از برندهای سازنده DSP معتبر باعث ارائه تصاویر با کیفیت مناسب می شود.

ذکر این نکته ضروری است که دوربین هایی که از قطعه DSP معتبر جهت پردازش تصویر استفاده می کنند دارای قیمت بیشتری نسبت به سایر دوربین ها هستند.

 

7- کیفیت برد دوربین و همچنین اجزای تشکیل دهنده آن 

تمامی قطعات سخت افزاری دوربین مداربسته هایک ویژن، روی بُرد دوربین نصب می شوند. بدیهی است که هر چقدر برد دوربین از کیفیت، مرغوبیت و توانمندی بیشتری برخوردار باشد، دستیابی به کیفیت تصویر دوربین بهتر و قابل لمس تر می باشد. برد های دوربین دارای مدل های متعددی هستند که متداول ترین آنها عبارتند از برد های مربعی شکل و از نوع سه لایه ای که قطعات سخت افزاری آن مثل مقاومت ها، ترانزیستورها و… در یک طرف نصب می شوند. استفاده از بردها و قطعات بی کیفیت توسط برخی از تولید کنندگان جهت کاهش قیمت تمام شده نهایی تولید دوربین باعث می شود تا دوربین های دارای میزان کیفیت پایین به بازار عرضه شود و این امر کاهش رضایتمندی مشتریان را به دنبال دارد. کمپانی دوربین مداربسته هایک ویژن با استفاده از بُردهای الکترونیکی مرغوب بهترین بازدهی را به لحاظ تصویر برداری به مشتریان ارائه می دهد.

 

 دوربین های دارای بُرد و قطعات سخت افزاری مرغوب دارای قیمت بیشتری نسبت به دوربین های معمولی هستند. دستیابی به اصالت قطعات استفاده شده در این دوربین ها از طریق استعلام از کارخانه سازنده دوربین صورت می گیرد.

در این مقاله سعی شد تا با برشمردن متغیرهای تأثیر گذار بر میزان کیفیت یک دوربین مداربسته، تأثیر آنها بر قیمت تجهیزات را نیز بازگو کنیم. اصل مهم در انتخاب سامانه دوربین مداربسته (CCTV)، برای هر مشتری متعادل کردن نیاز و بودجه جهت انتخاب بهترین راه حل می باشد. راهکاری که علاوه بر انتخاب سامانه با کیفیت مناسب قیمت بهینه ای را هم دارا باشد. این مهم در واحد طراحی، مهندسی شرکت آسیاتکنولوژی انجام می شود. مهندسان مشاور این شرکت پس از بازدید رایگان بهترین و بهینه ترین راهکار نظارت تصویری را به شما پیشنهاد می دهند.

 

* کدینگ +H.265 هایک ویژن در دوربین مداربسته

* دید همه جانبه با دوربین های نظارت تصویری 360 درجه

* ویدئو بالن Video Balun چیست؟

* پهبادها در ساختمان سازی هم کمک میکنند!
* دفترچه راهنمای نصب دزدگیر سیم کارتی کیپــــــــــــــر

* رونمایی هایک ویژن از هوش مصنوعی در Intersec 2018

* مراقب هک دوربین های مداربسته خود باشیم...!

* نصب دوربین مداربسته در کلاس درس

* 10 قدم تا رفع مشکل دوربین مداربسته IP

* هایک ویژن از پایگاه ارتش آمریکا به دلیل شنود در کنگره، حذف شد!

* دزدگیر اماکن چیست؟

* استاندارد جهانی IP به زبان ساده

* آموزش نصب و راه اندازی دوربین بی سیم تحت شبکه 360 درجه - مدل V380

* تکنولوژی دارک فایتر / Dark Fighter هایک ویژن

 

نظرات کاربران
ارسال نظر

اولین نفری که مطلع می شود، باشید!

  • دوربین مداربسته، دزدگیر
آسیا تکنولوژی