دوربین مدار بسته

راهنمایی خرید دوربین مداربسته

 

خریدار برای خرید دوربین مداربسته سه حق انتخاب دارد

 

1- سیستم HD سازگار با کابل های تصویر کواکسیال (مشابه کابل آنتن) و اتصالات BNC 

2- سیستم IP سازگار با کابل های شبکه ( CAT6 یا CAT5 ) و اتصالات سوکت شبکه  

3- سیستم Analog ( که دیگر منسوخ شده می باشد. )

 

تفاوت های مهم دو سیستم  HD و IP برای خریدار

1- سیستم IP حدودا بین 40 تا 60 درصد گران تر از سیستم HD میباشد.

2- دستگاه ضبط برای سیستم های IP بنام NVR و برای سیستم های HD بنام DVR میباشد.

3- کیفیت تصویر در سیستم IP حدودا 30 تا 40 درصد بالاتر از سیستم HD میباشد.(سیستم HD هم به خودی خود و در مقایسه با دوربین های قدیمی و آنالوگ ازکیفیت بسیار بالایی برخوردار است و بعضی موارد اصلا نیازی به کیفیت و هزینه بالاتر نیست).

4- کابل مصرفی در سیستم های IP کابل شبکه است و تا 80 متر قابلیت کابل کشی دارد و در صورت نیاز به مسافت طولانی تر هر 80 متر باید یک سوئیچ سر راه قرار بگیرد ولی کابل مصرفی در سیستم های HD ، کابل کواکسیال(مشابه کابل آنتن) است و تا 500 متر هم به صورت یکسره قابلیت کابل کشی دارد. لازم به ذکر است که قیمت هر متر کابل شبکه استاندارد حدودا 2 تا 3 برابر کابل کواکسیال است.

5- انتقال تصویر سیستم های IP با اینترنت جهت مشاهده در وب یا موبایل نیازمند اینترنت با سرعت بالاتر و حجم بیشتری میباشد به دلیل اینکه حجم تصاویر بیشتر است.

6- زاویه دید دوربین های IP بیشتر از دوربین های HD می باشد (زاویه دید دوربین های HD حدودا 70 درجه است).

7- به دلیل بالا بودن حجم تصاویر در سیستم های IP نسبت به HD، باید از هارد های با ظرفیت بالاتر استفاده کرد تا مدت زمان ضبط بیشتر شود و به طبع هزینه بیشتری دارد.

 

متعلقات دوربین مداربسته 

1- دستگاه ضبط تصویر ( DVR یا NVR ) که بسته به تعداد دوربین های مورد نیاز در مدل های 4، 8، 16 و 32 کانال وجود دارد(منظور از کانال تعداد دوربین ها میباشد).

در نصب سیستم مداربسته؛ پیشنهاد میشود در صورت توان مالی تعدادی کانال خالی هم در نظر گرفته شود که در آینده اگر نیازی به اضافه کردن دوربین باشد ، دستگاه ظرفیت افزایش را داشته باشد.لازم به

ذکر است که کار این دستگاه ها دریافت و پردازش و ضبط تصاویر بر روی هارد است. و بدون این دستگاه سیستم قابلیت کار کردن ندارد. 

ضمنا وظیفه انتقال تصاویر بر روی اینترنت و مشاهده از طریق وب یا موبایل بر عهده این دستگاه میباشد.

2- دوربین که متناسب با محل انتخاب میشود و تعداد آن بستگی به نیاز مشتری دارد. در این بخش دوربین های سقفی پیشنهاد میگردد به دلیل اینکه ظاهر زیباتری دارد و از لحاظ کاربرد هم مناسب میباشد.

3- هارد که حافظه دستگاه میباشد و بر روی دستگاه ضبط کننده نصب میشود و وظیفه نگهداری فیلم های ضبط شده را دارد. هاردها در انواع مختلف با ظرفیت های گوناگون وجود دارد که

هاردهای SATA Internal مناسب دستگاههای ضبط میباشد. ظرفیت مناسب برای این اماکن نیز 1 یا 2 ترابایت پیشنهاد میشود.

 

4- آداپتور یا سوئیچینگ که وظیفه تامین برق دوربین ها را به عهده دارد و باید به تعداد دوربین ها به صورت تک تک یا به صورت مرکزی خریداری شود که ما به صورت تک تک را پیشنهاد

میکنیم. معمولا برای هر دوربین یک منبع تغذیه 12 ولت 2 آمپر نیاز مناسب میباشد.

5- اتصالات ( BNC ) که وظیفه اتصال دوربین ها با دستگاه را دارد و باید به ازای هر دوربین، 2 عدد خریداری شود.

6- کابل که وظیفه انتقال سیگنال بین دوربین و دستگاه ضبط را دارد و باید از جنس مس و مرغوب باشد زیرا کیفیت کابل در کیفیت ضبط تصاویر تاثیر بسزایی دارد. از هر دوربین تا دستگاه

باید کابل مجزا کشیده شود. کابل ها به دو صورت فقط تصویر یا برق و تصویر ترکیبی وجود دارد که در این بخش کابل ترکیبی پیشنهاد می شود.

7- لوازم جانبی ضروری که این لوازم جز حذف نشدنی سیستم میباشد که باید حتما خریداری شود و حتما هم توصیه میشود که در خرید این اجناس دقت شود زیرا لوازم جانبی بی کیفیت و

درجه2 به وفور در بازار موجود است و به در صورت سهل انگاری در تهیه این لوازم راندمان کل سیستم پایین می آید .

8- لوازم جانبی غیر ضروری که استفاده از این لوازم اختیاری میباشد و در صورت عدم استفاده مشکلی در سیستم وجود نخواهد داشت.

9- میکروفن که وظیفه دریافت وانتقال صوت توسط سیم به دستگاه ضبط کننده را دارد و جهت نصب نیاز به آداپتور، سیم و در عدد فیش اتصال را دارد. 

 

اولین نفری که مطلع می شود، باشید!

  • دوربین مداربسته، دزدگیر
آسیا تکنولوژی